Byli jste pozváni na zajímavou akci, ale na pozvánce je poznámka, že je důležitý Dress code. Víte, co tento pojem znamená a jak se v tomto případě máte obléknout?

Dress code je vlastně takový kodex, který určuje, jaký druh oblečení je vhodný pro různé druhy společenských událostí. Tvoří neodmyslitelnou součást etikety, společenských pravidel a zvyklostí.

Podívejte se na na základní druhy

CASUAL je styl oblečení vhodný na firemní večírky nebo slavnostnější party. Jedná se o nedbalou eleganci, která nevyžaduje oblečené zcela formálního charakteru. Ženy si mohou obléknout kostýmek, šaty v zajímavém střihu, sukni či společenské kalhoty doplněné topem či halenkou. Mužům jsou povoleny vycházkové kalhoty doplněné tričkem s límečkem. Jako ideální doplněk je pak elegantní svetřík či sáčko.

BLACK TIE je styl oblečení velmi formální a je vyžadován pro slavnostní příležitosti, stejně tak jako WHITE TIE, který je vhodný pro návštěvu opery nebo na účast pro státní příležitosti.

V případě BLACK TIE si muži oblékají smoking doplněný černým hedvábným motýlkem a vestou či smokingovým pásem. Pro ženy je určená dlouhá večerní toaleta, která nemusí být pouze černé barvy. V případě WHITE TIE si ženy oblékají dlouhou honosnou róbu a pro muže je určený černý frak, bílá košile, vestička a motýlek stejné barvy.

FORMAL má podobná pravidla jako BLACK TIE, ale tady záleží i na denní době. V případě denní akce je vhodné formální oblečení, v případě večerní akce je oblečení více formálnějšího rázu. Pro muže je vhodný tmavý oblek doplněný bílou košilí a jednobarevnou kravatou, ženy si mohou obléci malé černé koktejlky nebo večerní elegantní kostýmek.

COCTAIL je styl oblečení vhodný pro honosnější party. Ženy si mohou obléknout koktejlové šaty nebo elegantní kostým, pro muže je vhodný společenský oblek. Jestliže je začátek akce plánovaný ještě před 18. hodinou, může být i ve světlejších barvách.