Milujete malování a rádi byste si vytvořili obraz na stěnu? Chtěli byste někoho obdarovat vlastnoručně malovaným obrazem? V tom případě budete potřebovat kvalitní malířské plátno. Malířská plátna vedle papíru patří mezi nejpoužívanější podklady, jež jsou dnes běžně k dostání. A jak na výběr malířského plátna?

Nejvhodnějšími barvami na plátno jsou akrylové a olejové barvy

Malířské plátno patří mezi velice oblíbený druh podkladu, na něhož lze využít široké spektrum malířských médií. Mezi nejvhodnější barvy na plátno se řadí především akrylové barvy a olejové barvy. Výhodou těchto barev je především jejich voděodolnost po zaschnutí, dlouhá životnost a skvělé krycí schopnosti. Předností akrylu je také možnost ředění vodou oproti olejovým barvám, u nichž je třeba použít rozpouštědla. Naproti tomu akrylové barvy rychle schnou, proto je třeba na to při malování myslet. Dále k malování na plátno můžete využít tempery či akvarel, jež se více používají k malování na papír.

Jak vybrat plátno?

Výběr malířského plátna bývá někdy docela oříšek. Při výběru malířského plátna je totiž třeba vzít v úvahu několik charakteristik. Nejprve byste se měli rozhodnout, zda budete chtít malířské plátno na rámu či malířské plátno bez rámu. Chcete-li si ušetřit starosti, pak si rozhodně pořiďte malířské plátno v rámu. V případě, že chcete vytvořit obraz atypického tvaru, pak bude vhodnější variantou plátno bez rámu.

Při výběru vhodného plátna je důležité se zaměřit také na materiál, jelikož na nekvalitním plátnu by malba nemusela dobře vyniknout. Na výběr máte hned několik možností. Vybrat si můžete lněné plátno, pro které je charakteristická pevnost a vyšší kvalita. Avšak jedná se o dražší variantu. Zvolit můžete také bavlněné plátno, které je pružné a levnější. Avšak u bavlněných pláten je potřeba si dát pozor na různorodou kvalitu. V poměru ceny a kvality pak ideální volbou mix bavlny a lnu.

Vyberte si správnou velikost plátna

Nakonec vás čeká výběr správné velikosti plátna. V tomto případě jde především o vaše uvážení, co plánujete na plátno malovat. Pokud se nemůžete rozhodnout nad tím, jaká velikost plátna je pro vás vhodná, pak bude ideálním řešením sada malířských pláten.

Malířská plátna a další výtvarné potřeby najdete na e-shopu a v kamenné prodejně Kreativ – Výtvarné potřeby Praha 4.