Jeden z nejdůležitějších ukazatelů vaginálního zdraví je kyselé prostředí. Pokud je něčím narušeno, dojde k vaginálním potížím. Kyselé prostředí pochvy brzdí růst anaerobních bakterií a chrání pochvu podobně jako přátelské laktobacily. Bakterie namísto kyseliny, produkují amino-sloučeniny, jenž nepříjemně zapáchají.

Jaké jsou příznaky?

Ženy si hodně často stěžují na svědění a bolest pochvy. Ovšem mohou být i ženy, které tento druh infekce přejdou bez povšimnutí. Vaginální výtok stírá rozdíl mezi zdravou a nemocnou pochvou. Vulva je zarudlá, může být také oteklá, v horším případě se ženě i hůře močí. Léčba akutních vaginálních infekcí spočívá ve správné diagnostice.

Co k tomu přispívá?

Prochlazení a celkové oslabení organismu z důvodu menstruace, porodu nebo uměle vyvolaných zákroků (potrat, nitroděložní tělíska, břišní operace, umělé oplodnění) a třeba i oslabení nebo poškození ochranných mechanismů děložního čípku. Samozřejmě pak také stres, nedostatečná hygiena, alkohol, drogy, častý pohlavní styk a střídání sexuálních partnerů.

Prevence a léčba

Jezte co nejvíce potravin obsahujících bifidobakterie. Nekupujte parfemované toaletní papíry, mýdla a spreje, to vše způsobuje podráždění sliznice, rozvoj zánětu a s tím spojené vaginální obtíže.

Po plavání v bazénu nebo plavání v moři se snažte dlouho nechodit v mokrých plavkách (ideální pro množení mikrobů). Preferujte spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin.

Omezte ve stravě suroviny s vysokým obsahem cukru. Dodržujte správnou hygienu a používejte pouze vlastní holicí strojky a další toaletní potřeby. Při hygienických procedurách by vaše pohyby měly směřovat k řitnímu otvoru, aby se zabránilo zavlečení střevních onemocnění do genitálií.

Léčba se odvíjí od závažnosti. Preventivně lze užívat preparáty od GYNELLA®, které se mohou aplikovat také při propuknutí příznaků. Zda-li bude nutné navštívit i gynekologa, posuďte sama. Klinický obraz je různý a mimo fyzicky narušeného zdraví se žena s tímto problémem, potýká rovněž se studem, úzkostí a depresemi. Zvláště poté, jestliže se jí vaginální infekce vrací opakovaně.