Zelí sice patří mezi běžnou listovou zeleninu, ale našemu tělu nabízí celou řadu benefitů, neboť se v něm nacházejí tělu prospěšné látky mezi něž patří bílkoviny, organické kyseliny, vitamíny (A, C, K, pyridoxin, riboflavin, thiamin), aminokyseliny (tryptofan, tyrozin, lyzin), minerály ( draslík, hořčík, železo) a v neposlední řadě také antioxidanty.

Vliv zelí na náš organismus

Čerstvou šťávu můžete využít při obtížích se žaludečními vředy, proti kašli, má močopudné účinky. Pokud chcete držet redukční dietu, určitě zahrňte zelí do svého jídelníčku, obsahuje totiž jen velmi malé množství kalorií a nemá žádný tuk.

Konzumací zelí propspějete i svým játrům, ledvinám a tlustému střevu, neboť je to vynikajíc prostředek pro jejich očistu. Vzhledem k tomu, že pomáhá čistit krev, má pozitivní vliv i na naši pleť, podporuje její hydrataci a pomáhá redukovat jemné vrásky.

Zelné listy jsou bohaté na celou řadu antioxidantů, jež významně pomáhají v boji proti volným radikálům a stabilizují obranné mechanismy organismu.

Obdobné je to u zelí kysaného. Jeho pozitivní účinky mu dávají bakterie mléčného kvašení. Vzhledem k tomu, že probiotika jsou nezbytným předpokladem pro správnou funkci trávicí soustavy, tak konzumace kysaného zelí je jednou z možností. Vitamín B12 a železo podporují krvetvorbu.

Kysané zelí také nabízí velké množství vlákniny, která navozuje pocit sytosti, omezuje chuť k jídlu a podporuje odbourávání cholesterolu. To vše jsou ideální vlastnosti pro redukční dietu. Pokud se obáváte vzniku celulitidy kysané zelí působí jako preventivní prostředek proti její tvorbě.