Pohled na mnohé statistiky vyvolává zvláštní pocit. V souvislosti se schopností přirozeného početí dítěte pak dokonce smutek. V České republice se nedaří v průměru každému čtvrtému páru, přičemž příčiny jsou na obou stranách v přibližně stejném poměru. Leckterým ženám tak nebývá, než se svěřit do péče lékařů a vsadit na moderní medicínu. Asistovaná reprodukce se však mnohdy neobejde bez dárkyně vajíček. Žen, které pomáhají těm méně šťastným a poskytují jim své pohlavní buňky, bohužel není příliš mnoho.

Ačkoliv je darování vajíček bezbolestné (probíhá v krátké celkové anestezii), zdravé ženy často nemají o zákroku základní povědomí. Jejich gamety jsou přitom jedinou šancí pro páry, které nemohou počít dítě přirozeným způsobem. Pokud si s myšlenkou na dárcovství oocytů pohráváte, ale příliš toho o něm nevíte, seznamte se s nejdůležitějšími informacemi.

Kdo může darovat vajíčka?

Dárcovství vajíček je podmíněno věkem (dárkyně musí mít 18 až 35 let) a dobrým zdravotním stavem. Potenciální rizika vyhodnocuje lékař na základě odebrané anamnézy. Kromě genetického vyšetření musí zájemkyně podstoupit také serologické vyšetření na syfilis, HIV 1,2 a HBV.

Co předchází odběru oocytů?

Pokud žena splní stanovená kritéria, musí před odběrem podstoupit řízenou hormonální stimulaci vaječníků. Ta obvykle probíhá laboratorně vyráběnými gonadotropními hormony.

Jak dlouho trvá odběr a co následuje?

Odběr vajíček netrvá dlouho. Žena stráví v narkóze jen 10 – 15 minut. Poté si krátce odpočine na nadstandardním pokoji a po cca 2 hodinách je společně s doprovodem propuštěna domů. Nesmí však řídit automobil.

Kolik vás bude darování vajíček stát?

Zatímco za umělé oplodnění musí některé ženy zaplatit desítky až stovky tisíc korun, dárcovství oocytů je zdarma. Dárkyně naopak může počítat s odměrnou ve výši až 25 tisíc korun za odběr. Tato částka slouží k pokrytí cestovného, diet a ušlé mzdy.