Pokud vás vždy při pohledu do zrcadla berou mrákoty, protože již dlouho neúspěšně bojujete se zarudlými pupínky, máte důvod k oslavě. Akné se můžete zbavit nebo alespoň výrazně zmírnit jeho projevy poměrně snadno – stačí, když budete svědomitě dodržovat následující zásady a doporučení.
Co je to akné a proč se tvoří?
Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění a trápí 8 až 9 z 10 lidí. Nejčastěji jím trpí náctiletí, ale obecně věk nehraje roli. A ačkoliv doposud nebyla objevena stoprocentně účinná léčba, která by fungovala u všech pacientů, ke zlepšení obvykle vede několik jednoduchých změn. Zcela zásadní je důkladná hygiena.
K tvorbě pupínků dochází v důsledku nadprodukce kožního mazu. Příčinou může být hormonální nerovnováha, která provází především chlapce v období puberty. Jakmile se maz nahromadí v póru a ucpe ho, vznikne zarudlý pupínek. Nejvíce se jich objevuje v oblasti obličeje a zad.
Pozor na přípravky, které vysušují kůži
Nabídka dermatologických přípravků, které mají léčit akné, a zajisti, aby se netvořily další pupínky, je neuvěřitelně široká. Jsou jich desítky a výrobci u každého slibují vynikající výsledky. Skutečnost však často bývá úplně jiná – nejenže se míjí účinkem, v horším případě stav pokožky zhoršují. Nehledě na to, že stojí nemalé částky.
Ale jak poznat, že vám přípravek proti akné opravdu pomůže? V prvé řadě přijměte fakt, že léčba kožních onemocnění je vždy komplexní proces, jehož podstatnou není pouze aplikace vhodně zvoleného přípravku, ale celková změna hygienických návyků, stravování (obohaťte jídelníček o potraviny plné vitamínů a minerálů) a životního stylu (omezte alkoholické nápoje, přestaňte kouřit…). Obecně se však vyhýbejte produktům s obsahem alkoholu – ty pokožku vysoušejí a oslabují.
Obličej si myjte dvakrát denně
Hygiena je důležitá, ale příliš časté oplachování obličeje vodou z kohoutku vede k jejímu vysušování. Tvář si proto myjte jen dvakrát denně a používejte neparfémované mýdlo.
Nechoďte spát neodlíčená
Pravidelné uléhání do postele se zbytky make-upu na tváři vede k výraznému zhoršení pleti. Nebudete-li ji důkladně čistit od líčidel a nečistot, které se na ní zachytávají během dne, akné se nikdy nezbavíte. A opět si dejte záležet při výběru odličovací kosmetiky. Skvělým pomocníkem je kvalitní micelární voda bez obsahu alkoholu, parabenů či jiných škodlivých složek.
Nezanedbávejte mytí vlasů
Nemáte mastnou pleť, ale přesto se vám na tváři tvoří akné? Příčinou mohou být vaše vlasy. Nebudete-li si je pravidelně mýt, budou se z nich přenášet nečistoty na tvář – a v případě delší kštice také na ramena a záda.
Pupínky nevymačkávejte a zbytečně si nesahejte na tvář
Víte, že je naprosto nevhodné pupínky vymačkávat a škrábat? Když se na obličeji objeví zarudlý bolák s bílou tečkou, je těžké odolat… Jenomže když podlehnete nutkání a vymáčknete jej, způsobíte tím rozšíření zánětu do okolí. Zlozvyku se proto zbavte a stejně tak si na obličej přestaňte neustále sahat špinavýma rukama.
Jak sama vidíte, péče o problematickou pleť není složitá. Stačí se držet uvedených rad a budete ji mít mnohem zdravější.