V poměrně nedávné době spatřily světlo světa studie odhalující fakta o lidském mikrobiomu a jeho účincích na lidské tělo. Některé skutečnosti jsou opravdu překvapující a rozhodně stojí za zvážení. Mikrobiom je totiž výraz pro mikrobiální obsah našich střev. Právě jeho složení ovlivňuje nejen to, jak se cítíme, ale také naše nálady, chuť do života a samozřejmě také tělesnou kondici.

Druhý mozek ve střevech

Někteří vědci označují lidská střeva a především jejich obsah za druhý mozek. To, jak fungují bakterie ve střevech a jaké je jejich složení lze ovlivnit stravou, ale i pohybem a celkově životním stylem. Nerovnováha ve složení střevní mikroflóry může vést nejen k potížím s trávením, ale také být příčinou psychických onemocnění. Právě psychiatři proto k výzkumům mikrobiomu upínají své zraky v touze, že dokážou pomoci svým pacientům, aniž by jim museli předepisovat tuny antidepresiv. Jak svůj mikrobiom podpořit a které potraviny mu pomáhají?

Jste to, co jíte

Zdá se, že toto přísloví platí stále více. Složení potravy má vliv na rozmanitost našeho střevního prostředí, ale také na naši imunitu. Kvalitní trávení nám pak dodá základ pro dobrou náladu a dostatek energie pro zvládání všeho, co je potřeba každý den. Když už je vaše trávení v horší kondici, vždy jej lze správným složením stravy opět vrátit zpět. Pomůže nejen žlučníková dieta, ale také konzumace fermentované zeleniny, která je pro podporu správného složení střevního mikrobiomu zásadní. Korejské kimči, naše kysané zelí, různé druhy nakládaných paprik, cuket, okurek a další zeleniny dokážou s našimi střevy zázraky.

Nezapomínejte na pohyb

Aby se vaše střeva cítila dobře, je potřeba jim dopřát také pravidelný pohyb. Stačí i obyčejná chůze. Zkrátka něco, co vás zvedne z gauče a zahřeje vaše svaly. Nemáte na takovou aktivitu dostatek energie? Pak si alespoň do začátku můžete pomoci práškem z kotvičníku anebo ženšenu, který vašemu tělu energii dodá. Kromě toho působí blahodárně na hormonální systém a u některých jedinců může působit blahodárně také na zvýšení libida. Prášek můžete konzumovat v praktických kapslích anebo jej samotný nasypat například do jogurtu, který tak zároveň i ochutíte.