Chirurgická ocel patří mezi velice oblíbené materiály k výrobě šperků. A v tomto článku vám ukážeme, proč tomu tak je.
Řetízky na nohu z chirurgické oceli, visací náušnice z chirurgické oceli nebo pecky z chirurgické oceli. Možnosti chirurgické oceli jsou doslova neomezené. Je možné z nich vyrobit nepřeberné množství šperků a dalších předmětů. A to vše díky dokonalým vlastnostem, které chirurgická ocel přináší.
Nezničitelný materiál
Chirurgická ocel se přitom nevyužívá pouze ve šperkovnictví. Používá se i v celé řadě dalších odvětví. Především tam, kde je nutné, aby byl materiál a z něho vyrobený předmět dostatečně tvrdý a odolný. A právě takové vlastnosti nabízí právě chirurgická ocel. Už tak dokonalé vlastnosti doplňuje ještě další vlastnost kovu – a tedy to, že je hypoalergenní.
Pro využití ve šperkařském průmyslu je ale mnohem důležitější něco úplně jiného. Chirurgická ocel neoxiduje. To znamená, že si udrží stálou a sytou barvu i po několika letech intenzivního používání. Na povrchu výrobků navíc netvoří žádná skvrny. Díky své vysoké odolnosti a tvrdosti je navíc odolná vůči poškrábání a dalším mechanickým poškozením.
Královnin kov
Chirurgická ocel není výdobytkem poslední doby. Šperky vyrobené z tohoto materiálu se používají už od 18. století. Tento materiál má svůj původ v Anglii, kde jej také místní dámy i muži rádi využívali k výrobě ozdob. Výrobní procesy a technologie se ale od té doby výrazně posunuli. Chirurgická oceli z 18. století je tedy výrazně odlišná od té, která se používá dnes.
Dnes se nejen ve šperkařství, ale také v dalších odvětvích používá především ušlechtilá chirurgická ocel. Ta je dokonale čistá a navíc je možné ji barvit. Tím pádem je možné z ní vytvořit šperk, který na první pohled připomíná například zlato nebo stříbro.