Pokud čekáte svého prvního potomka, možná vám občas prolétne hlavou pochybnost, zda se o něj budete umět postarat. Věřte, že ano. Je to dáno, od přírody, každé mamince. Miminko během prvních týdnů života většinu času prospí. Probudí se jen v případě, že má hlad, nebo potřebuje přebalit. Pokud se vám poštěstí a vaše miminko je klidné a spokojené, je péče o novorozence v prvních dnech po návratu z porodnice snadná.

Základní pravidla

Pokud si nejste jistá, jak na miminka, neostýchejte se a obraťte se o radu. Určitě vám pomohou vaši nejbližší. Pomocnou ruku podá i dětská lékařka či sestra. Spoustu užitečných informací naleznete i v literatuře nebo na internetu. Celou řadu zajímavých informací, velmi přehledně upravených, nabízí web jaknamiminka.cz.

  • Hygiena

Pokud chcete, aby bylo vaše miminko spokojené, je potřeba jej pravidelně přebalovat. Pokožka zadečku je citlivá a je potřeba ji udržovat v suchu a čistotě. Tu pomohou zajistit dětské vlhčené ubrousky a vhodný je i krém proti opruzeninám. Jak jen to jde, nechávejte miminko rozbalené.

Při koupání dbejte na správnou teplotu vody i místnosti. Ta je pro novorozence velmi důležitá. Voda by měla mít asi 36ºC a teplota v místnosti by měla být ideálně kolem 24ºC. Také vyberte přípravky určené pro hygienu citlivé dětské pokožky. Po koupání je potřeba ještě použít dětské mléko nebo dětský olej.

  • Krmení

Vaše miminko bude spokojené nejen, když bude v suchu, ale také když bude nakrmené. Nejvhodnější stravou je mateřské mléko. Jeho složení je dokonale vyvážené a poskytuje veškeré potřebné živiny a další látky, jež miminko potřebuje pro svůj harmonický rozvoj. Kromě toho je lehce stravitelné a obsahuje látky, jež podporují kvalitu střevní mikroflóry. Během kojení se mezi matkou a dítětem vytváří velmi silné citové pouto a jsou si nejblíž, jak jen mohu být.