Najít relevantní názor je obtížné. Na jednoznačné odpovědi se totiž neshodnou ani experti. V tomto článku vám ale přinášíme náš pohled na tuto problematiku.

Barefoot capáčky patří mezi často vyhledávané botičky pro ty nejmenší. Opravdu jsou ale tak zdravé a prospěšné, jak se uvádí? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Je dobré je nosit?

Není to tak dávno, co rodiče preferovali především pevné boty. Trendy se ale mění, což platí i o dětské obuvi. Malé děti tak čím dál častěji nosí capáčky babice. Podle obecného mínění jde totiž o to nejlepší, co můžete vašemu dítěti pořídit. Chůze v těchto botách totiž má připomínat samotnou chůzi naboso. Jak je to ale ve skutečnosti? Jsou opravdu tak prospěšné?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Problém je totiž v tom, že se na tom neshodnou ani odborníci. Někteří chůzi naboso doporučují, jiní ji zatracují. Pokud se ale zamyslíte logicky, nejlépe vyzní zřejmě názor, že bosé by měly děti chodit v přírodě a na měkkých podložích. V opačném případě je dobré vaše díte obout do kvalitní obuvi, která ho nebude omezovat.

Kdy tedy capáčky nosit?

Tento argument zní zajímavě. Pokud si totiž spojíte další části skládačky, všechno do sebe začne dokonale zapadat. Nejdůležitější je uvědomit si, že dětské kosti nejsou tak tvrdé jako kosti dospělých. Jsou spíše chrupavčité, měkké a dobře tvárné. Pokud je tedy necháte dlouho chodit po tvrdém povrchu bez bot, bude to mít své následky. V nejhorším případě může vaše dítě skončit u doktora s plochou nohou. A to je problém, který se ve starším věku jen hodně těžko napravuje.

Barefoot capáčky tady používejte s rozmyslem. Nebojte se po nich sáhnout v přírodě, ale při procházce po městě nebo po chodníku na ně zapomeňte. Napáchali byste tím mnohem více škody než užitku.