Od počátku věků byla pro člověka bosá chůze přirozeným druhem pohybu. První boty, které se objevily již v době kamenné, sloužily především jako ochrana proti chladu a mrazu. V pozdějším období patřily mezi symboly společenského postavení a životního stylu. V současné době se někteří z nás snaží k tomuto způsobu chůze, alespoň částečně vracet a to formou barefoot obuvi.

Co je barefoot?

Je to alternativa obuvi, která si nachází stále více příznivců. Ptáte se, proč? Protože našim nohám poskytuje volnost, dokonalý kontakt chodidla se zemí a především přirozený pohyb. Kromě toho podporuje pevnost pro nohu, správnou dobře fungující klenbu nohy a zdravé držení těla. Kromě toho neomezuje chodidla a nezpůsobuje žádné deformace.

Barefoot botky si může obout každá věková kategorie a to pro jakoukoli činnost či aktivitu. Pořídit si můžete obuv pro sportovní činnosti, trekové aktivity, ale i modely pro nošení do města. Pro výrobu „bosobotek“ se využívají prodyšné a kvalitní druhy materiálů, podrážka je ohebná a neklouzavá. Některé značky nabízejí podrážku odolnou proti oděru i propíchnutí.

Podrážka je velmi tenká a její šířka je stejná po celé její délce. Není žádným způsobem tvarovaná, díky tomu může podporovat správnou klenbu nohy. Špička boty není zúžená, jen tak může poskytovat dostatek místa pro všechny prsty, žádný není utlačován. Boty mají velmi malou hmotnost a jsou ohebné, krásně se přizpůsobují povrchu nohy.

Někteří odborníci však tento druh obuvi nedoporučují pro malé děti, které potřebují po správný vývoj nohy pevnou klenbu obuvi.